V druhém díle kurzu o Azure FinOps se podíváme podrobněji na Nástroje a techniky pro správu nákladů. V dnešním světě, kde je efektivní nastavení cloudu klíčem k úspěchu každého podnikání, přichází Azure s množstvím nástrojů a technik, které nám pomáhají v této oblasti excelovat. Jako jsou Cost Management, kalkulátor cen, budgety nebo Advisor. V článku se podíváme podrobněji na to, jak Vám mohou pomoci.
Azure Cost Management a Billing
Na úvod je třeba zmínit Azure Cost Management a Billing – robustní službu, která je integrovaná přímo v Azure portálu. Tento nástroj je základním stavebním kamenem pro správu vašich nákladů a výdajů, a poskytuje analýzu využívání zdrojů. S funkcemi, jako je sledování, budgety a optimalizace nákladů, je Azure Cost Management klíčem k porozumění, kam vaše peníze ve skutečnosti tečou.
První věc, kterou by ste si měli nastavit je rozpočet, tzv. budget. Ideální je mít na každý projekt samostatný budget a to jak na produkční, tak i testovací a developerské prostředí.
Lze nastavit měsíční, čtvrtletní nebo roční rozpočet. Roční a čtvrtletní rozpočet se rozpočítá na jednotlivé měsíce. Do jednoho rozpočtu můžete volitelně zahrnout až pět prahových hodnot a pět e-mailových adres. Po dosažení prahové hodnoty rozpočtu se obvykle rozesílají e-mailová oznámení během jedné hodiny od vyhodnocení.
Doporučuji nastavení měsíčního budgetu s limitem a nastavením alertů.
V alertech je dobré nastavit vícero limitů. Například alert na běžnou hranici 70-75 % a poté na 90-95 %, abychom měli čas zareagovat dříve, než je budget překročený.
Cost allocation rule
Dalším skvělým doplňkem do Cost Management je "Cost allocation rule" a slouží k přiřazení nákladů na cloudové služby různým týmům, oddělením nebo projektům uvnitř organizace. Cílem je poskytnout transparentní pohled na to, jak jsou zdroje využívány a kdo by měl nést odpovědnost za jejich náklady.
Pravidla alokace nákladů v Azure umožňují uživatelům rozdělit a přiřadit náklady z jednoho účtu nebo služby (zdroje nákladů) na množství jiných účtů nebo rozpočtů (cíle alokace). To může pomoci organizacím lépe sledovat a spravovat výdaje podle interních rozpočtových struktur nebo projektů. Pravidla lze nastavit na základě různých kritérií, jako je typ zdroje, geografická oblast, tagy nebo dokonce vlastní metriky.
V seznamu Předem vyplnit procento na vyberte jednu z následujících možností:
- Distribuovat rovnoměrně: Každý z cílů bude mít stejný počet procent z celkových nákladů.
- Celkové náklady: Vytvoří se poměr úměrný cílům na základě jejich celkových nákladů. Používá poměr k distribuci nákladů z vybraných zdrojů.
- Náklady na výpočetní prostředky: vytvoří poměr úměrný cílům na základě jejich nákladů na výpočetní prostředky Azure (typy prostředků v oboru názvů Microsoft.Compute . Používá poměr k distribuci nákladů z vybraných zdrojů.
- Náklady na úložiště: Vytvoří se poměr úměrný cílům na základě jejich nákladů na úložiště Azure (typy prostředků v oboru názvů Microsoft.Storage). Používá poměr k distribuci nákladů z vybraných zdrojů.
- Náklady na síť: Vytvoří se poměr úměrný cílům na základě jejich nákladů na síť Azure (typy prostředků v oboru názvů Microsoft.Network). Používá poměr k distribuci nákladů z vybraných zdrojů.
- Vlastní: Umožňuje ručně zadat celé procento čísla. Jejich celkový součet se musí rovnat 100 %.
Výsledky pak můžete filtrovat v Cost Analysis jednotlivých předplatných, kde zakliknete Group by: Cost Allocation
Azure kalkulačka
Azure kalkulátor je velmi cený nástroj k získání jednak ceny za jednotlivé služby, porovnání s jinými službami, nebo jak ušetřit v rámci rezervací či úsporných plánů nebo AHB. V oddíle "savings options" máte přesně vypočtené slevy u rezervací nebo licencí.
Azure Hybrid Benefit je podrobně popsaný zde.
Zde jsou některá z nejčastějších použití tohoto nástroje:
- Předpovídání Nákladů: Umožňuje odhadnout měsíční nebo roční náklady na Azure služby, což je nezbytné pro rozpočtování a finanční plánování.
- Plánování Kapacity: Pomáhá při plánování potřebné infrastruktury a služeb Azure, abyste měli správnou kapacitu pro vaše aplikace bez zbytečného přeplatku.
- Cenové Porovnání: Umožňuje srovnání různých konfigurací služeb Azure, jako jsou velikosti a typy virtuálních strojů, možnosti úložiště, databázové služby atd., abyste mohli najít nejefektivnější řešení pro vaše potřeby.
- Analýza Nákladů na Migraci: Poskytuje odhady nákladů pro organizace, které přemýšlejí o migraci svých on-premise infrastruktur do cloudu.
- Optimalizace Investic: Pomáhá identifikovat příležitosti pro úspory nákladů, jako jsou Azure Reserved Instances nebo Azure Hybrid Benefit.
- Scenáristické Modelování: Umožňuje uživatelům vytvářet různé scénáře pro porozumění vlivu změn využití na celkové náklady.
Mezi vychytávky Azure Kalkulátoru patří nejenom šablony a detailní konfigurace, ale i vícejazyčná podpora, dále export odhadů do excelu nebo jejich sdílení prostřednictvím URL a pro vývojáře integrace s API.
Azure Advisor
O Azure Advisor jsme se již zmiňovali v našem prvním článku o Principech Azure FinOps. Mělo by to být naše první zastavení při aplikaci principů FinOps v rámci našeho tenantu.
Pravidlo číslo jedna je, že FinOps je kontinuální činnost, která by měla být opakovaná minimálně jednou za 14 dní. Nebo při nárůstu spotřeby, jeho poklesu, nových projektech či jejich rozšíření.
Zde je pár doporučení na Advisor:
- Pravidelná kontrola doporučení: Aktivně a pravidelně kontrolovat doporučení Azure Advisor. Služba neustále analyzuje vaše využití a výkonnost prostředků, aby poskytla aktuální rady k optimalizaci. Nastavte si upozornění na sledování Advisor jednou za 14 dní do kalendáře.
- Využití tagování pro lepší analýzu: Používejte Azure tagy pro kategorizaci zdrojů podle oddělení, projektu nebo vlastníka. To vám umožní lépe sledovat, jaká doporučení se vztahují na konkrétní části vašeho podnikání. Příklad tagu může být "Business owner" - "Jan Novák"
- Integrace s Azure Policy: Integrujte Azure Advisor s Azure Policy, abyste zajistili, že vaše prostředky dodržují nejlepší postupy a firemní standardy. To může pomoci automaticky upravit konfigurace a zlepšit nákladovou efektivitu.
- Sledování vlivu doporučení na výkon: Při implementaci doporučení sledujte jejich vliv na výkon a dostupnost vašich aplikací, abyste zajistili, že úspory nákladů nebudou na úkor uživatelské zkušenosti.
- Prioritizace doporučení: Některá doporučení mohou mít větší dopad na snížení nákladů než jiná. Zaměřte se na ty, které přinášejí největší úspory s nejmenším dopadem na operace.
- Zapojení všech relevantních stran: Ujistěte se, že všichni, kdo mohou přispět k efektivnějšímu využívání cloudových prostředků, mají přístup k doporučením a jsou motivováni k jejich implementaci.
- Průběžné vzdělávání o nových funkcích: Azure Advisor je pravidelně aktualizován o nové funkce a schopnosti. Udržujte se informovaní o těchto aktualizacích a začleňte je do svých procesů.
Otázky
- Máte nastavené nějaké budgety? Se soft nebo hard limitem?
- Jak ve firmě zapojujete všechny zainteresované strany do principů FinOps?
Svoje názory mi můžete psát dolev komentářích nebo na sockách.